Our Black Aluminum Handle SYH-224BL-M5 Fasteners
That expert craftsmanship is evident in our aluminum handle (SYH-224BL-M5). Weighing only 105 grams, this tubular handle is made of high-quality aluminum and has a total length of 264 mm. The extruded aluminum alloy construction with a black finish provides surface durability in high-use environments, while featuring a silver ion coating for additional benefits. Engineered as our Beauty and Toughness series for industrial applications, this tubular aluminum handle delivers reliable performance without sacrificing elegant designs so that it can be used in architectural applications as well.
An Aluminum Handle Built with Beauty and Strength In Mind
Item No. |
Color |
Length (mm) |
P (mm) |
Load Capacity (lbs) |
Weight (g) |
Silver |
165 (6-1/2") |
128 (5-1/16") |
53 |
Silver |
53 |
105 |
105 |
Black |
Black |
FAQs
What is the difference between aluminum handles with M4 fasteners versus M5?
Is this aluminum handle NSF-certified?
Why is aluminum the superior material choice for this handle?
What mounting considerations should be accounted for when specifying this handle?
This aluminum handle is designed with a rear- mounted screw installation using M5 fasteners. Ensure compatibility with panel thickness, substrate material, and load requirements to maintain performance and long-term stability. Most importantly, note the center-to-center measurement which is 8-13/16” or 224 mm for this particular model. Sugatsune also has a version with a 5-1/16” or 128mm center to center available in this design.